• Home
  • Brabants Heem
  • Lezingen
  • Agenda
  • Ervaringen delen
  • Vraag en Aanbod
  • Knippenbergprijs
  • Contact

  • Expositie “Gegijzeld, maar niet Verslagen´ weer open

    De expositie ‘Gegijzeld, maar niet verslagen in de Beeklvietboerderij in Sint Michielsgestel is weer open. Voor de woensdag- , zaterdag, en zondagmiddagen kan weer gereserveerd worden. De expositie is open tot en met 31 juli.

    Door Covid-19 heeft de expositie in de Beekvlietboerderij noodgedwongen meer dan 5 maanden haar deuren niet mogen openen.   Op de site www.gijzelaarskampbeekvliet.nl zijn de actuele ontwikkelingen rondom de expositie volgen. Reserveren kan via deze site.

    Hoe lang de expositie nog te zien zal zijn in de Beekvlietboerderij is ook afhankelijk van de plannen om dit historische gebouw tot een permanente expositieruimte te maken. De gesprekken met de gemeente Sint-Michielsgestel over de verwerving van de Beekvlietboerderij lopen nog. Om al die plannen te realiseren zijn er twee nieuwe Stichtingen in het leven geroepen. De Stichting Beekvlietboerderij voor het pand en de Stichting Gijzelaarskampen Sint-Michielsgestel (naast Beekvliet was ook de Ruwenberg gijzelaarskamp). De bedoeling is dat deze laatste Stichting een Informatie- Documentatie- en Educatiecentrum gaat beheren. Naast samenwerking met de Gedenkplaats Haaren en Nationaal Monument Kamp Vught en enkele vooraanstaande musea, w.o. het Kunstmuseum Den Haag, worden ook educatietaken samen met het onderwijs vorm gegeven. Gymnasium Beekvliet en Elde College zijn daarin voorloper.

    Tijdens de Tweede Wereldoorlog zaten kopstukken van ons land als gijzelaars onschuldig gevangen in het klein- seminarie Beekvliet in Sint-Michielsgestel, het grootseminarie Haaren en het internaat De Ruwenberg in  Sint-Michielsgestel.   Zo’n 460 wetenschappers, schrijvers, musici, geestelijken en politici werden op 4 mei 1942 van hun bed gelicht en geïnterneerd in Kamp Beekvliet in Sint-Michielsgestel. Al eerder waren gijzelaars opgesloten in Kamp Haaren, later zouden ook nog gijzelaars in Kamp De Ruwenberg (ook Sint-Michielsgestel) worden geïnterneerd. De gegijzelden dienden als ‘borg’: de Duitse bezetters van ons land gingen ervan uit het Nederlandse verzet onder controle te kunnen houden door deze kopstukken van de Nederlandse samenleving gevangen te zetten. Bij daden van verzet zou de samenleving in het hart getroffen worden door juist uit deze representanten daarvan groepsgewijs mensen te fusilleren. In de expositie komen de thema’s aan de orde die bij deze gijzeling horen; onvrijheid, angst, fusillade maar ook het dagelijks leven en de Geest van Gestel met o.a. de Beekvliet Open Universiteit.

     

     

     

     

    Geplaatst op: 26 juni 2021, door: Tjeu van Ras | Trefwoorden: heemkundekringen Tentoonstelling tweede Wereldoorlog

    Lezing over gilden Land van Cuijk

    Lezing Ineke Strouken in Schijndel

    Nieuwe site Land van Cuijk met steun Brabants Heem

    Open Dag Heemschuur Heesch

    Onderscheidingen gouden Heerlijkheid Oosterhout

    logo
    • Home
    • Brabants Heem
    • Lezingen
    • Agenda
    • Ervaringen delen
    • Vraag en Aanbod
    • Knippenbergprijs
    • Contact

    Recente berichten

  • Lezing over gilden Land van Cuijk
  • Lezing Ineke Strouken in Schijndel
  • Nieuwe site Land van Cuijk met steun Brabants Heem
  • Nieuwsbrief 1 maart 2023
  • Familiefilms uit dorp Zeeland voor Brabant in Beelden
  • Eindhoven Museum op zoek naar vrijwilligers
  • Jaarverslag Brabants Heem 2022
  • Brabants-Heemfonds, steun voor vernieuwing
  • Jaarverslag NBAG 2022
  • Open Dag Heemschuur Heesch
  • Menu

  • Home
  • Knippenbergprijs
  • Vraag en Aanbod
  • Brabants Heem
  • Ervaringen delen
  • Agenda
  • Contact


  • Brabants Heem

    De stichting Brabants Heem overkoepelt momenteel 123 Brabantse heemkundekringen met meer dan 33.000 leden. Het bestuur van Brabants Heem en alle aangesloten kringen in Brabant zijn voor 100% vrijwilligersorganisaties. Daarom geeft het bestuur met enthousiasme en overtuiging veel aandacht aan het vrijwilligerswerk.


    Meer over Brabants Heem

    © 2008 - 2023 Brabants Heem | inloggen | ontwerp: Buro Hugo