• Home
  • Brabants Heem
  • Lezingen
  • Agenda
  • Ervaringen delen
  • Vraag en Aanbod
  • Knippenbergprijs
  • Contact

  • Expositie ‘Mandenmaken en leerlooien’

    A.s. zondag 1 december is de expositie ‘Mandenmaken en Leerlooien’ van heemkundekring Onsenoort weer geopend. De expositie is in de kasteeltoren van Mariënkroon, Abdijlaan 6 in Nieuwkuijk en is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis  en er is voldoende parkeergelegenheid. De traplift van de kasteeltoren is voor bezoekers, die minder goed ter been zijn, een  welkome verbetering.

     

    De Wolput in Vlijmen is een belangrijke straat in de geschiedenis van de Vlijmense mandenmakerij en leerlooierij. Rond de eeuwwisseling speelden Andreas van Wagenberg met zijn zonen Johan en Harry, hun  bedrijf heette Van Wagenberg – Festen, er een belangrijke rol. Aanvankelijk als hophandelaren en leerlooiers maar later kwam in de plaats van hop de kweek en handel van groenten en fruit erbij. Voor de handel, de opslag en het transport hiervan waren veel manden nodig. Die werden aanvankelijk gemaakt door de mandenmakerij Van Wagenberg – Van Beurden, een bedrijf achter de woning van Cornelis van Wagenberg, een neef van Andreas. In 1917 nam Van Wagenberg-Festen deze mandenmakerij over en zij gingen zich toen concentreren op de handel naar Engeland en Duitsland.

    Aanvankelijk waren er eind 1800 vier leerlooierijen in Vlijmen, maar door de vele veranderingen in het proces van het leerlooien waren forse investeringen nodig. Hierdoor bleef alleen Van Wagenberg-Festen over en zij hielden het vol tot 1965. Door bedrijfseconomische redenen werd het bedrijf toen gesloten.

     

    Foto Het handmatig ontvlezen van huiden in de leerlooierij van Van Wagenberg – Festen was een zwaar en nauwkeurig werk. Collectie HKK Onsenoort

     

    Geplaatst op: 25 november 2019, door: keesvankempen | Trefwoorden: leerlooien manden maken Nieuwkuijk Onsenoort

    Beeldje pastoor Binck en erepenning voor Onsenoort

    75 jaar heemkundekring Onsenoort, Nieuwkuijk e.o.

    Winnaar 2011: Federatie Langstraatbruggen

    mandenmakerij en leerlooierij

    Wandeling ‘Landgoed Steenenburg’ in Nieuwkuijk

    logo
    • Home
    • Brabants Heem
    • Lezingen
    • Agenda
    • Ervaringen delen
    • Vraag en Aanbod
    • Knippenbergprijs
    • Contact

    Recente berichten

  • Nieuwsbrief 1 maart 2023
  • Familiefilms uit dorp Zeeland voor Brabant in Beelden
  • Eindhoven Museum op zoek naar vrijwilligers
  • Jaarverslag Brabants Heem 2022
  • Brabants-Heemfonds, steun voor vernieuwing
  • Jaarverslag NBAG 2022
  • Open Dag Heemschuur Heesch
  • Onderscheidingen gouden Heerlijkheid Oosterhout
  • Lezing: de wolf in de Loonse en Drunense Duinen?
  • Menu

  • Home
  • Knippenbergprijs
  • Vraag en Aanbod
  • Brabants Heem
  • Ervaringen delen
  • Agenda
  • Contact


  • Brabants Heem

    De stichting Brabants Heem overkoepelt momenteel 123 Brabantse heemkundekringen met meer dan 33.000 leden. Het bestuur van Brabants Heem en alle aangesloten kringen in Brabant zijn voor 100% vrijwilligersorganisaties. Daarom geeft het bestuur met enthousiasme en overtuiging veel aandacht aan het vrijwilligerswerk.


    Meer over Brabants Heem

    © 2008 - 2023 Brabants Heem | inloggen | ontwerp: Buro Hugo