Gouden jubileum heemkundekring De Vonder
Heemkundekring De Vonder Asten-Someren heeft onlangs het jaarprogramma ter gelegenheid van de viering van het 50-jarig jubileum gepresenteerd. Het bevat allerlei interessante lezingen, een kleine en grote excursie en als klap op de vuurpijl de presentatie van een jubileumboek. De meeste activiteiten zijn toegankelijk voor alle geïnteresseerden.
In februari van 1972 kwamen enkele initiatiefnemers bij elkaar in De Hoyse Hoeve in Someren. Dat waren Piet van der Zanden, Henk Krutwagen, Piet van Mook, Judith Bosch, Henriëtte Kruizinga-van den Bosch, André Lehr, Ad Smulders, Anton van Asten, Martien van Kuijk, Frans Goosen, Frank Hoes, Janus van Heugten, Harrie van Asten, Gerard Strijbosch en het echtpaar Piek-Pieck.
Op 24 oktober van dat jaar vond de oprichtingsvergadering plaats in het gemeenschapshuis in Asten. De eerste voorzitter was Henriëtte Kruizinga-van den Bosch. De naam Heemkundekring De Vonder werd wat later bedacht door Anton van Asten en werd op 3 januari 1974 officieel.
Doelstelling van de vereniging is: De kennis van het cultuurhistorisch erfgoed van de gemeenten Asten en Someren te behouden, over te dragen en toegankelijk te maken voor alle geïnteresseerden.
Ter gelegenheid van het jubileum komt er een jubileumboek, ‘Heemkundekring De Vonder 50 jaar’ Het wordt een verzameling van verhalen die gaan over het heden en verleden van de dorpen van de gemeenten Asten en Someren. De voorbereiding is nu in volle gang. Op 30 oktober vindt de presentatie van het jubileumboek plaats, gevolgd door vier lezingen met het centrale thema ‘De goede tijden van Brabant’.
Programma ‘De Vonder 50 jaar’
In 2022 wordt het jubileum van 50 jaar uitgebreid gevierd en daarom krijgt het jaarprogramma een extra feestelijk tintje. De werkgroep Jaarprogramma heeft daarvoor een aantrekkelijk feestprogramma weten samen te stellen.
22-03-2022: De schrijver Hollidee
06-04-2022: Jaarvergadering en historische zandpaden in Asten, alleen voor leden
18-05-2022: Aspecten van de Maastrichtse historie
21-05-2022: Ysselsteyn: Duitse militaire begraafplaat, alleen voor leden
25-06-2022: Excursie naar Maastricht, voor alleen leden
30-10-2022: Vonder 50 jaar: boekpresentatie en start van de lezingencyclus
30-10-2022: Vonder 50 jaar: Het goede leven in de Lage Landen ten tijde van Asterix
10-11-2022: Vonder 50 jaar: De Gouden Eeuw van Brabant
17-11-2022: Vonder 50 jaar: Rooms-katholieke wederopstanding na 1850
24-11-2022: Vonder 50 jaar: Hightech-industrie in Zuidoost Noord-Brabant
13-12-2022: De grenzen van de heerlijkheid Asten
*Vanwege eventuele coronamaatregelen is er in de loop van het jaar kans op wijzigingen in het programma. Voor méér informatie zie: www.heemkundekringdevonder.nl