• Home
  • Brabants Heem
  • Lezingen
  • Agenda
  • Ervaringen delen
  • Vraag en Aanbod
  • Knippenbergprijs
  • Contact

  • Het grafmonument van Maria Clara Josepha Bax

    Heemkundekring Onsenoort heeft een wens in vervulling zien gaan: een groot grafmonument heeft een plaats gekregen op de Algemene Begraafplaats Buytenhove, gelegen tussen Heusden en Herpt.

    Het gaat in dit geval om het grafmonument van mejuffrouw Bax, dat op de speelplaats van de Fatimameisjesschool heeft gestaan. Het grafmonument stond weleer op het kerkhof bij de Waterstaatskerk, de kerk die op het einde van de oorlog verwoest is. In de grafakte van 1885 is vastgelegd dat dit grafveld moest blijven staan en toen na de oorlog op de plaats van de kerk de meisjesschool is gebouwd, is het ook gebleven. Pas in de tachtiger jaren, toen de school is afgebroken, is het monument verwijderd en heeft een gedeelte tientallen jaren op de gemeentewerf gelegen.

    De tekst op het monument luidt: RUSTPLAATS VAN MEJUFFROUW BAX, VROUWE VAN OUDHEUSDEN ELSHOUT EN HULTEN, GEB. TE HEUSDEN 23 AUG. 1810, ALDAAR OVERL. 19 AUG. 1885. Op het monument is ook het familiewapen Bax aangebracht.

    Dankzij een subsidie van de Stichting N. van Ballegooijen Fonds is het 4 ton wegende monument geplaatst op de Algemene Begraafplaats Buytenhove. Ook het grafkruis van de Zusters van Liefde is vernieuwd. Op deze plaats liggen elf zusters c.q. onderwijzeressen naamloos begraven.

    In de komende weken zal gemeente Heusden op deze begraafplaats beginnen met het ruimen van een groot aantal grafvelden waarvan de grafrechten verlopen zijn. Op advies van de heemkundekring Onsenoort worden op het oude gedeelte een 40-tal grafvelden niet geruimd vanwege de cultuurhistorische waarde. Hierbij gaat het om monumentale grafvelden, grafvelden van enkele bekende Heusdenaren, grafvelden van oorlogsslachtoffers en kindergraven.

    foto boven:

    Een gedeelte van het grafmonument Bax staat sinds enige tijd op begraafplaats Buytenhove. (Foto Ad Hartjes).

     

    verhoeven1

    Vele jaren heeft het grafmonument Bax op de speelplaats van de Fatima meisjesschool in Heusden gestaan. Collectie SALHA.

    a1

    Het vernieuwde grafmonument van de Zusters van Liefde. Foto Ad Hartjes.

     

    Geplaatst op: 11 november 2018, door: Tjeu van Ras | Trefwoorden: collecties heemkundekringen

    Lezing over gilden Land van Cuijk

    Lezing Ineke Strouken in Schijndel

    Nieuwe site Land van Cuijk met steun Brabants Heem

    Open Dag Heemschuur Heesch

    Onderscheidingen gouden Heerlijkheid Oosterhout

    logo
    • Home
    • Brabants Heem
    • Lezingen
    • Agenda
    • Ervaringen delen
    • Vraag en Aanbod
    • Knippenbergprijs
    • Contact

    Recente berichten

  • 75 jaar Helmond
  • 50 jaar Nieuw-Vossemeer
  • 50 jaar Vrienden van 's-Hertogenbosch
  • Sluitdatum aanvraag Brabants-Heemfonds
  • Regio 7 Boxtel
  • Regio 7 Veghel
  • Regio 4 Goirle
  • Regio 9 Zeeland
  • Brabants Erfgoedweekend
  • Brabants Erfgoedweekend
  • Menu

  • Home
  • Knippenbergprijs
  • Vraag en Aanbod
  • Brabants Heem
  • Ervaringen delen
  • Agenda
  • Contact


  • Brabants Heem

    De stichting Brabants Heem overkoepelt momenteel 123 Brabantse heemkundekringen met meer dan 33.000 leden. Het bestuur van Brabants Heem en alle aangesloten kringen in Brabant zijn voor 100% vrijwilligersorganisaties. Daarom geeft het bestuur met enthousiasme en overtuiging veel aandacht aan het vrijwilligerswerk.


    Meer over Brabants Heem

    © 2008 - 2023 Brabants Heem | inloggen | ontwerp: Buro Hugo