Lezing over het woelige water in de “Langh Straet”
Ad Hartjes geeft dinsdag 26 maart om 19.30 uur in de bibliotheek van Vlijmen, burgemeester Zwaansweg in Vlijmen een lezing over ‘het woelige water in de Langh Straet’. De entree bedraagt 5 euro, aanmelden kan via de website van de bibliotheek Heusden of via de mail bestuur@hkkonsenoort.nl
Ad Hartjes is een voormalig medewerker van het Waterschap Aa en Maas. hij neemt de bezoeker 10 eeuwen mee terug in de tijd. Wat waren de aanleiding, de gevolgen en de daarop volgende actie naar aanleiding van het ontstaan van de wateroverlast en de impact hier van voor ’s-Hertogenbosch en de Langstraat? Waar kwam al dat water vandaan en hoe werd het beheerst en hoe werd het afgevoerd?
Behalve in de Maas en de Rijn steeg het water ook in het stroomgebied van Dommel en Aa. Wat heeft dit voor gevolgen voor de stad ’s-Hertogenbosch en het achterland door de eeuwen heen? Welken maatregelen werden genomen om de wateroverlast zoveel mogelijk te voorkomen? Als het weer eens zover was dan werden in Grave de twee kanonnen L’intriguant (Het Intrigerende) en Le Partisan(De Partizaan) afgeschoten. Zo wisten de boeren in de wijde omtrek dat zij hun vee uit de traverse (weiden) moesten halen. De laatste schoten worden afgevuurd in 1930 toen de overlaat voor het laatst werd overstroomd. Uiteindelijk werd in 1942 de Beerse Overlaat gesloten en was het gedaan met de wateroverlast die het gebied tussen Grave en Geertruidenberg bijna jaarlijks teisterde.
foto: De kanonnen langs de Maas in Grave. (foto collectie Ad Hartjes)